InfoPont Ajánló Magazin
Életmód

Minél többet ad az ember, annál többet kap vissza

Januárban elindult egy 11 főből álló önkéntes csapat, hogy Tanzániában segítsenek a rászorulókon. A namangai iskolában két új tanterem felépítésében segédkeztek, padokat valamint a magyarországi gyűjtésnek köszönhetően iskolatáskákat és iskolaszereket vittek az afrikai gyerekeknek. Önkéntesként velük tartott Zorigt Batjin is, az InsiderCreators tulajdonosa. Vele beszélgettünk.

Mióta végzel önkéntes munkát?

Mint PR kommunikációs szakember a munkáim során mindig törekedtem az ügyfeleimet a klasszikus márka vagy termék kommunikáció mellett CSR irányba terelni, így lehetőségem volt korábban több márkával is jótékonysági aktivitásban dolgozni, kitalálni olyan koncepciókat és kampányokat, amivel egy-egy szervezet által segíthetünk a rászorulóknak.

Szerencsésnek mondhatom magam, hogy mind a munkám során, mind magánemberként többféle módon tapasztalhattam meg azt az életreszóló érzést, amikor minél többet ad az ember, annál többet kap vissza őszinte és leírhatatlan érzésekben.

A covid első hulláma során a karantén időszakban például az SOS Gyermekfalvaktól kerestek meg még a korábbi munkahelyemen, mert nagyon nehéz helyzetbe kerültek a nevelőszülök az otthon maradt gyermekeikkel, és ezáltal az étkeztetésükkel. Ott például magánemberként tűztem ki, hogy 3 millió Ft-ot gyűjtök össze közösségi felhívással, ezzel is biztosítva több mint 200 rászoruló gyermek 3 hónapos étkeztetését.

Eddig leginkább felhívásokkal tudtam segíteni, idén januárban viszont először tapasztalhattam meg a Tanzániai Namangában a Green Eden iskola segítésére, teljesen magánúton szervezett utazás során.

Hogyan esett a választás a Namangai Green Eden iskolára?

Az indulás előtti hónapban hallottam róla először és egy ismerősömnek köszönhetően csatlakoztam a Voluntour Hungary csoporthoz, amely egy nonprofit utazó közösség, melyet Siposhegyi Zoltán és Németh Regina házaspár hozott létre 3 éve. Céljuk, hogy évente 1-2 alkalommal kis költségvetésű és alacsony létszámú önkéntes utakat szervezzenek a harmadik világba, így tölthettünk 16 napot 11 csodás emberrel.

Milyen kihívások voltak a szervezés ideje alatt és kint milyen feladatok vártak rátok?

Leginkább a bizonytalan covid helyzet nehezítette. Ketten sajnos az indulás előtt kevesebb, mint három héttel elkaptuk a vírust, így utolsó napokig kérdéses volt az utazásunk. El is toltuk 1 héttel az indulást, mire a másik két fő lett koronavírusos. Szerencsére később ők is csatlakozni tudtak hozzánk, így végül teljes csapattal tértünk haza.

Fantasztikus csapat állt össze, mindenki megtalálta azt, amivel segíteni tud az ottaniaknak. Az iskolának építettünk teljesen nulláról, a bozótkivágástól kezdve az alapok kiásásán át egy konyhát és étkezőt, valamint egy konyhakertet is készítettek a lányok. Voltak, akik az új tantermet festették. Az otthoni gyűjtésnek köszönhetően a két új tanterembe több mint 70 padot tudtunk adományozni, illetve közel 500 kilónyi táskát, iskolaszert, focilabdákat és mezeket is magunkkal vittünk. Napközben néptáncot, magyar népdalokat, földrajzot és festést tanítottunk.

Ha összegezned kellene a 2 hét tapasztalatát, mi lenne az, amit kiemelnél?

Életem egyik legtöbbet adó élménye, amely úgy gondolom, hogy mindenkit kirángat abból a buborékból, amiben él. Jó dolog a világot más szemüvegen keresztül is megélni, nem csak a saját filtereink által alkotott szemszögből.
Nagy elhatározásnak tűnik sokszor egy ilyen önkéntes útnak való indulás, amit az ember ki akar pipálni egyszer az életében. Így megélve azt gondolom, hogy teljesen hétköznapi módon kellene hozzáállnunk az ilyen lehetőségekhez és tervezgetés, halasztgatás helyett elindulni és segíteni, hiszen itt valóban minden segítség számít. Teljesen más a harmadik világ problémája, itt a Maslow szükséglet-piramisa alsó szintjéről beszélünk, ahol a fiziológiai szükségletek kielégítése a cél. Míg fejlett országokban sokan már az önmegvalósítás, az elismerés és a szociális szükségletek miatt küzdenek mentális problémákkal,

itt a legszerényebb körülmények között is óriási mosollyal tolják az emberbe a pozitivitást.

Mindenkinek csak ajánlani tudom, hogy megtapasztalja ezt az érzést!

Olvass bele legújabb magazinunkba!

Ez a weboldal a felhasználói élmény javítása, valamint a zavartalan működés biztosítása érdekében sütiket ( cookie - kat ) használ. Elfogadom Bővebben