A mostani időszak a küzdelemről szól. A küzdelemről,
hogy megőrizzük egészségünket és szeretteink egészségét,
legyen szó testi vagy lelki egészségről.
Emberpróbáló feladat, ami mindannyiunkat próbára tesz. A helyzettel járó kényszerű otthonlét, szorongás, rosszkedv, kellemetlen közérzet pedig érthető módon sokszor azzal jár, hogy semmi kedvünk az egészséges táplálkozáshoz, a diétához, a testmozgáshoz. Inkább rendelünk egy pizzát, és leülünk a tévé elé egy újabb hajnalig tartó Netflix-maratonra.
Ez néha teljesen oké – hosszútávon viszont könnyen azon kaphatjuk magunkat, hogy új zsírpárnák díszítik derekunkat, nehezebben vesszük a levegőt, és sokkal hamarabb kifáradunk. Ez nemcsak a szorongást és a rossz közérzetet erősíti – de immunrendszerünket is legyengítheti.
Akadnak olyanok, akik ezt az időszakot fel tudják használni egy teljes életmódváltásra – másoknak pedig még a mindennapi teendőiket is sokkal nehezebb elvégezniük. Íme néhány tipp, hogy könnyebben megőrizhessük testi-lelki egészségünket és fittségünket, ebben a nehéz időszakban.
1. Igyunk SOK vizet!
Fogyasszunk legalább másfél literrel – de inkább két-három liter az ideális, főleg, ha edzünk. Persze azért túlzásba se vigyük, csak gondoskodjunk arról, hogy mindig hidratáltak lehessünk. Érdemes beszereznünk egy vízszűrőt
a csapunkhoz, így környezetbarát és költséghatékony módon gondoskodhatunk a folyadékbevitelről. Ez szebb bőrrel jár, több energiával – és a túlevést is elkerülhetjük.
Alapvető tanács, minden fitneszbiblia első parancsolata, mégis sokan figyelmen kívül hagyják.
2. Villámedzések
Otthonról dolgozunk, egész nap a gép előtt ülünk/kanapén fekszünk, és a nap végén már semmi kedvünk/energiánk az edzéshez? Oldjuk meg napközben – részletekben.
Óránként tartsunk öt-tíz perc szünetet, és csináljunk fekvőtámaszokat, guggolásokat, kitöréseket, tolódzkodásokat. Ezek az összetett saját testsúlyos gyakorlatok nemcsak extra kalóriákat égetnek, de segítenek izmaink karbantartásában. A négyperces Tabata-edzések például tökéletesek erre. Ráadásul remek stresszlevezetők két idegőrlő Zoom-meeting között.
Ha végeztünk a miniedzéssel, nyújtsuk le gyorsan izmainkat, hogy elkerüljük az izomlázat.
3. Legyenek bevált instant receptjeink!
Van, akit inspirál az otthonlét, és mindennap különféle ételkölteményekkel lepi meg a családot – de sokunk számára ebben a stresszes időszakban a főzés csak egy újabb nyűg. Inkább rendelünk ételt…. Ami szuper dolog, támogathatjuk vele a hazai vendéglátást, és remek éttermek kínálatát kóstolhatjuk meg otthonunk biztonságából – azonban ez a gyakorlat sem pénztárcánknak, sem derékvonalunknak és egészségünknek nem tesz jót hosszútávon. Főleg, hogy legtöbbször nem egészséges ételeket rendelünk, hanem mesterséges anyagokkal dúsított komfortkajákat. Ilyen helyzetekre jó, ha van egy-két tuti receptünk, amelyeket pillanatok alatt összedobhatunk. Egészséges, ízletesek, egyszerűek és táplálóak.
4. Vegyünk egy mély levegőt!
Váratlanul ránk tör a szorongás? Olvastunk egy elkeserítő hírt, és kerülget minket a pánikroham? Folyamatosan jönnek az e-mailek, és nem tudjuk tartani a lépést?
Lélegezzünk. Lehet, hülyén hangzik, klisésen, de a légzés a legjobb szorongásoldó. Persze nem mindegy, hogyan csináljunk. Nyilván mindenki vesz levegőt, elengedhetetlen a túléléshez – azonban rengeteg különleges légzéstechnika akad, amelyek segítségével legyűrhetjük a szorongást és a stresszt.
Ilyen például a dobozos légzés, amit az elit katonák, rendőrök, kommandósok és mentősök is használnak, hogy legyőzzék a pánikot, és megfelelő döntéseket hozhassanak extrém stresszhelyzetekben.
- Üljünk fel egy kényelmes székben, tegyük le lábunkat a földre, csukjuk be szemünket, és fújjuk ki a levegőt.
- Utána vegyünk egy mély lélegzetet orrunkon, közben magunkban számoljunk lassan négyig, és addig szívjuk be a levegőt.
- Tartsuk bent a levegőt, és megint számoljunk magunkban négyig.
- Ezután lassan fújjuk ki a szánkon, és számoljunk közben lassan négyig.
- Ezután tartsuk vissza lélegzetünket ismét négyig és ismételjük meg a kört.
A doboz technika segít fókuszálni: helyreállítja a pánikhelyzetben felgyorsult, sekélyessé vált légzésünket, és segít visszalassítani szívverésünket.
Forrás: cleaneating.hu
Borítókép: Karolina Grabowska / pexels.com
Olvass bele a magazinunkba is: