InfoPont Ajánló Magazin
Életmód

Van segítség a földimogyoró-allergia kezelésére

Világszerte évről-évre nő az allergiás megbetegedésben szenvedők száma és ezzel együtt az anafilaxia előfordulása is. Nemzetközi felmérések szerint a gyermekek 6%-a táplálékallergiás és ezen gyerekek kb. 40%-a már átélt súlyos allergiás reakciót az élete során. Korosztályonként változó, hogy melyik étel okoz gyakrabban allergiát a gyermekeknél: kisebbeknél a magok mellett a tej és tojás allergia is gyakori, majd egyre inkább a dió- és mogyorófélék, szezámmag, halak és tengergyümölcsei válnak domináns allergénné.

Fotó: shattha pilabut

Dr. Pászka Dóra allergológus szakorvossal beszélgettünk

Milyen korai jelek figyelmeztethetnek az anafilaxiás reakcióra, és hogyan lehet ezeket időben felismerni?

A táplálékallergiára gyanú akkor merül fel, ha egy újonnan bevezetett vagy ritkán kóstolt allergén elfogyasztása után kialakulnak a jellegzetes tünetek. A reakcióra két órán belül kell számítani, de általában már perceken belül jelentkeznek a tünetek. Kisebbek gyakran kiköpik az ételt, nagyobbak már az első falattól szájpad viszketésről, ajakbizsergésről számolnak be. Kialakulhat ajak és arcduzzanat, viszkető csalánkiütések. Súlyos esetben nyelési és légzési nehezítettség, hányás, elgyengülés jelentkezik, ami súlyos allergiás reakciónak, másnéven anafilaxiának számít, és azonnali ellátást igényel.

Milyen sürgősségi lépéseket kell megtenni ebben az esetben?

Az ismert táplálálékallergiás gyermekek rendelkeznek sürgősségi  ellátáshoz  szükséges  gyógyszerekkel és rendszeresen oktatásban kell részesüljenek egy esetleges roham otthoni ellátásáról. Laikusok által végzett anafilaxia ellátása három lépésből kell hogy álljon: beteg fektetése, adrenalin beadása egy önbelövő segítségével és mentő hívása. Újonnan felfedezett táplálékallergia esetében fontos a mielőbbi, lehetőleg táplálékallergiában jártas szakorvos felkeresése.

Milyen megelőző intézkedéseket javasolnak a szakértők

Az elmúlt évtizedben szemléletváltás történt az allergológiában: a korábbi passzív, allergénelkerülést felváltotta egy aktív hozzáállás, vagyis hogy kicsi apró lépésenként hozzászoktatjuk az allergiás gyermekek immunrendszerét az allergénhez. Ezt nevezik orális immunterápiának. 2020-ban megkapta az első immunterápiás készítmény (Palforzia) az Európai Gyógyszerügynökség engedélyét, és így már hazánkban is elérhető a 4 és 17 év közötti földimogyoróallergiás gyermek számára.

Ki számára elérhető a készítmény?

Ezt a készítményt olyan gyermekek és fiatalok számára fejlesztették ki, akik klinikailag igazolt földimogyoró-allergiával rendelkeznek. Fontos megjegyezni, hogy a kezelés nem gyógyítja meg az allergiát, hanem növeli a beteg toleranciáját, csökkentve az esetleges súlyos reakciók kockázatát.

Fotó: Kelly

Milyen kockázatokkal jár?

A kezelés mellékhatásokat is okozhat, például hasi fájdalmat, hányingert, hányást, viszketést vagy torokirritációt. Ritkább esetekben súlyosabb allergiás reakciók is előfordulhatnak. Emiatt a kezelés szigorúan orvosi felügyelet mellett történik.

A kezelés elkezdése előtt a betegeket és szüleiket részletesen tájékoztatni kell az előnyökről és kockázatokról.

Ez a módszer jelentős előrelépés a földimogyoró-allergia kezelésében, mivel lehetőséget nyújt a súlyos allergiás reakciók kockázatának csökkentésére.

Olvass bele legújabb magazinunkba!

Ez a weboldal a felhasználói élmény javítása, valamint a zavartalan működés biztosítása érdekében sütiket ( cookie - kat ) használ. Elfogadom Bővebben