InfoPont Ajánló Magazin
Gasztro

ŐSZ egyenlő SÜTŐTÖK

A késő ősszel termő, kalóriaszegény, ámde vitaminokban gazdag tökféléket érdemes beiktatni a napi étrendünkbe, mert tökéletes tápanyagforrást jelentnek. Mivel íze inkább a semleges felé közelít, az elkészítési lehetőségek tárháza végtelen, ráadásul még töklámpást is készíthetünk belőle. Nekünk nagy kedvencünk.

Tudtad?

A sütőtök rengeteg béta-karotint tartalmaz (3,8 mg/100g), ez az anyag adja narancssárga színét. A béta-karotin az egészséges látáshoz nélkülözhetetlen A-vitamin élőanyaga, egyben antioxidáns is. Gazdag C-vitaminban (30mg/100g), ami támogatja az immunrendszert, így könnyebben elkerülhetjük az őszi hónapokkal megszaporodó náthás, meghűléses megbetegedéseket. A sütőtökben lévő rostok segítik az emésztést, a kálium pedig szervezetünk folyadék háztartásának szabályozásában játszik szerepet. Nagyon jó kalcium és foszforforrás.

Nem mindegy, mire kell

A tök választásánál az elsődleges szempont, hogy mire akarjuk használni. Süthetjük, főzhetjük, ehetjük főételként, köretként, salátaként, édességként, adhatjuk takarmányként az állatoknak, faraghatjuk, főzhetünk belőle lekvárt, csatnit, vagy kiakaszthatjuk a madarak téli ellátmányául is. A lehetőségek tárháza végtelen. Az egyik leggyakoribb termesztett fajta nálunk a nagydobosi, mely szép ezüstszürke és bordázott, húsa narancssárga. Ha ilyen tökkel futunk össze, abban nem csalódhatunk. Akkor az igazán jó, ha már megcsípte az első dér, mert ilyenkorra már a keményítő tartalma elcukrosodik. Sütve a legfinomabb és könnyen emészthető húsa miatt már csecsemőknek is adható.

Magyarországon jellegzetes még a nyújtott, körte formájú és kisebb méretű, sonkatök. Héja és húsa is narancssárga, nevét a felkötött sonka formájáról kapta. Felhasználása megegyezik a hagyományos sütőtökével, kellemes íze van sütve és főzve, salátának, valamint bébiételként is kitűnő. A sonkatök kisméretű változata a bébitök, ami ugyancsak nagyon finom. Vásárláskor győződjünk meg róla, hogy a növény kocsánya kemény, héja sértetlen – ez az eltarthatóság miatt is fontos.

Mire jó a tökmag?

100 g tökmag 500 kalóriát és több mint 45 g zsírt tartalmaz. 20 g tökmag olajtartalma egy evőkanálnyi olajnak felel meg. A tökmagolaj telítetlen zsírsav aránya igen magas, így ez az értékes növényi olaj megkönnyíti a szervezet számára a tápanyagok felvételét.

Pirított tökmag- Recept

Otthon is elkészíthetjük és sokféleképpen hasznosíthatjuk. Megehetjük magában, ha valami egészségeset nassolnánk, lehet krémlevesek kísérője, pogácsák feltéte, sőt a salátánkba is belekeverhetjük.

Hogyan?

A sütőtököt vágjuk ketté, belsejét szedjük ki egy tálkába, majd a magokról folyó víz segítségével távolítsuk el a rostokat. Pár órára áztassuk be sós vízbe, majd mielőtt betennénk a sütőbe, kiterítve szárítsuk meg.

A sütőt melegítsük fel 180 fokra, de addig is míg melegszik, béleljünk ki egy tepsit sütőpapírral, tegyünk bele egy kevés olajat, forgassuk bele a száraz magokat úgy, hogy mindenütt érje, és sózzuk meg kicsit. 30-35 perc alatt elkészül, de 7-8 percenként forgassuk át a magokat, hogy egyenletesen puhuljanak. A sütés után tegyük bele egy konyharuhával kibélelt tálba és takarjuk be, míg ki nem hűl.

Olvass bele legújabb magazinunkba!

Ez a weboldal a felhasználói élmény javítása, valamint a zavartalan működés biztosítása érdekében sütiket ( cookie - kat ) használ. Elfogadom Bővebben