InfoPont Ajánló Magazin
Életmód

Mire készülj fel, ha örökbe fogadnál egy menhelyi kutyát?

Viselkedési problémák

Sokak félelme, hogy a menhelyről örökbefogadott kutyák nehezen kezelhetőek vagy akár agresszívek is lehetnek. Bár ez bizonyos esetekben előfordulhat, de megfelelő nevelési tréninggel ezek a problémák megelőzhetők, mielőtt rossz szokássá válnának. Minden kutya más és más, a menhelyeken is találunk mindenféle egyéniséget. Fontos, hogy ne csak a küllemet, hanem a karaktert és a kutya szükségleteit, illetve saját életmódunkat is figyelembe vegyük, amikor kutyát választunk. Tévhit az, hogy minden menhelyi kutya „sérült” vagy „problémás”. Vannak, akik tökéletesen képesek beilleszkedni. Az állatvédő szervezetek és menhelyek munkatársai segíthetnek abban, hogy megtaláljuk a hozzánk leginkább illő kutyát!

Tanuld meg a kutyák testbeszédét!

A kutyák ritkán válnak egyik pillanatról a másikra agresszívvá, és nem támadnak vagy harapnak ok nélkül. A stresszt és a feszültséget először testbeszéddel jelzik, mielőtt ténylegesen cselekednének. Gazdiként nagyon fontos, hogy megtanuljuk értelmezni a kutyánk testbeszédét, felismerjük időben az agresszió fokozódásának jeleit.

A stressz és félelem jelei kutyáknál:

  • merev testtartás, felborzolódott szőr, maga alá húzott farok
  • reszketés, hátracsapott vagy előremeredő fülek
  • morgás, vicsorgás, gyakori ajak nyalogatás
  • tágra nyílt szemek vagy gyors szemmozgás

Ha kutyád feszültnek vagy idegesnek tűnik, hagyd, hogy visszavonuljon egy biztonságos helyre és ne kényszerítsd olyasmire, ami láthatóan kellemetlen számára. Ha kutyaiskolát vagy trénert keresünk – amit csak ajánlani tudunk – ügyeljünk arra, hogy elismert szakértői segítséget vegyünk igénybe.

Milyen viselkedésre számíthatsz az első hetekben?

Előfordul gyakran, hogy a menhelyi kutyák eleinte csak bizonyos családtagokkal barátkoznak meg, míg másokkal szemben tartózkodóbbak. Korábbi tapasztalatok miatt félénk lehet a kutya például kisgyerekekkel, férfiakkal szemben. Ha ezt észreveszed, hagyd, hogy a kutya saját tempójában szokja meg az új embereket és akkor lépjen kapcsolatba velük, amikor ő akarja, amikor már magabiztosabb.

Előfordulhat az is, hogy az új kutyád kezdetben nem teljesen szobatiszta. A szobatisztaságra szoktatásnál a legnagyobb segítség a napi rutin kialakítása, valamint a pozitív megerősítés. Azaz dicsérjük, jutalmazzuk, ha azt teszi, amit szeretnénk. A „balesetek” büntetése nem eredményes, sőt ezzel csak aláássuk az éppen kialakuló bizalmát. Ne felejtsük el, hogy a kutyánknak minden új ebben a helyzetben. Ő egész eddig egy menhelyi környezetben élt, egy családi otthon szabályai teljesen újak neki. Legyünk türelmesek és vegyük igénybe szakember segítségét, ha szükségesnek látjuk!

További információk: Kutyabarát.hu

További hasznos és érdekes tudnivalókért böngészd a Kutyabarát.hu oldalát!

Olvass bele legújabb magazinunkba!

Ez a weboldal a felhasználói élmény javítása, valamint a zavartalan működés biztosítása érdekében sütiket ( cookie - kat ) használ. Elfogadom Bővebben