A ketogén étrend a fitnesz világának egyik alapja, amely fokozatosan lett egyre népszerűbb, mint olyan eljárás, amelynek révén gyorsan és hatékonyan szabadulhatunk meg a felesleges kilóktól. Ezt a jellemzően alacsony szénhidráttartalmú étrendet szokatlanul magas zsírtartalom jellemzi, ami garantáltan szimpatikus lesz a szalonna szerelmeseinek. A jótékony egészségügyi hatásairól is folynak beszélgetések, és arról is, hogy mennyire jó, ha a szervezet a ketózis állapotába kerül.

Mi az a ketogén étrend?
Manapság nehéz olyat találni, aki ne hallott volna a ketogén étrendről. Ez a népszerű étrend jelentősen korlátozza a szénhidrátbevitelt, és nagyon magas zsírtartalmat ír elő. Célja, hogy a szervezetet a ketózis állapotába juttassa el, amelyben az ketonokat termel, hogy aztán cukor (glükóz) helyett energiaforrásként hasznosítsa őket.
A ketogén étrend legszigorúbb formájában a kalóriabevitel akár 90%-a is zsírokból származhat, miközben a szénhidrát és a fehérje összesen csak körülbelül 5%-át teszi ki az összes kalóriának. Irreális étrendfelépítésnek tűnik? Ennek az az oka, hogy eredetileg az eredendően egészséges népesség számára tervezték, határozottan nem fogyási céllal.

Mi az a ketózis?
A ketogén étrend fő célja, hogy megváltoztassa az anyagcserét, és rákényszerítse a szervezetet, hogy szénhidrátok helyett zsírból nyerjen energiát. Ez akkor lehetséges, ha a szervezet a ketózis állapotába kerül.
De hogyan lehetséges ilyen változást elérni? Köztudott, hogy a szervezetünket a glükóz hajtja, amelyből csak az agyunk naponta 150 grammnyit használ fel. A ketózisra gondolhatsz úgy, mint egy evolúciós készenléti mechanizmusra, amely válságos esetekben kapcsol be, hogy a szervezet fenntarthassa működését. Ha drasztikusan csökkentjük a szénhidrátbevitelt, a szervezetet megfosztjuk elsődleges energiaforrásától, amely normál esetben a legtöbb sejtet hajtja. A szervezetnek ekkor alternatív energiatermelési eljárásokhoz kell fordulnia, és másféle üzemanyagot előállítania. Itt lépnek be a ketonvegyületek (aceton, béta-hidroxibutirát, acetoacetát) a táncba. Ezek a ketonok zsírokból, elsősorban zsírsavakból keletkeznek a májban. Ennek eredményeképpen a szervezet a táplálkozási ketózis állapotába kerül, amelyben a ketonok válnak a legtöbb szervünk legfontosabb energiaforrásává.

Hogyan épül fel a súlyvesztés céljával alkalmazott ketogén étrend?
Szerencsére azokra nem vonatkoznak ilyen szigorú szabályok, akik az étrendet álomalakjuk elérése érdekében alkalmazzák. Bár az étrend így is elég szigorú, mégis realisztikusabb az átlagember számára.
- A zsírok jellemzően a teljes energiabevitel (total energy intake – TEI) 70-80%-át teszik ki.
- A szénhidrátoknak nem szabad meghaladnia a napi 5 grammnyi bevitelt, hogy a szervezet beléphessen a ketózis állapotába. Ha a 2000 kalóriás referenciabevitelt vesszük alapul, ez körülbelül a TEI 10%-át teszi ki.
- A fehérjék ezáltal a tápanyagbevitel 10-20%-áért felelnek.
Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a sikeres fogyás alapfeltétele a kalóriadeficit. A test csak akkor veszít súlyt, ha kevesebb energiát visz be, mint amennyit lead. Még a keto diéta sem képes felülírni a fizika törvényeit, ezért a ketózis elérése önmagában nem elég a fogyáshoz. A szervezetnek deficitben kell lennie, hogy testzsírtól szabadulhasson meg. Úgy tűnik azonban, hogy a deficites állapot elérése könnyebb a keto diéta követésével.
Forrás: GymBeam.hu