InfoPont Ajánló Magazin
Életmód

András nap – tiltások, hagyományok és szerelemvarázslatok

November 30-a, Szent András napja számos régi szokással és hiedelemmel teli nap. A néphagyomány szerint ezen a napon számos tilalommal kell tartanunk, hogy szerencsénk legyen.

Fotó: Diana GP

Miért tiltott az asszonyi munka?

A régi népi hiedelmek szerint András napján az asszonyoknak nem szabad dolgozniuk, különösen fonni vagy szőni. Úgy tartották, hogy aki megszegi ezt a tilalmat, az egész évben fáradtságos munkára számíthat.

Miért csak bontani szabad?

Építkezni András napján nagy balszerencse, ezért csak bontási munkálatokat végezhetünk. A hiedelem szerint, ha valaki mégis építkezne, az épület nem lesz tartós, vagy valamilyen baj érheti a lakóit.

Fotó: Andreea Diana Sintean

A hagymakalendárium

Az időjárás előrejelzésének egyik ősi módja a hagymakalendárium készítése. 12 félbevágott hagymát kell az ablakba tenni, mindegyik egy-egy hónapot jelöl. Amelyik hagyma levet ereszt, az a hónap csapadékos lesz, amelyik kiszárad, az aszályos időszakot jelez.

Szerelmi varázslatok és jóslás

András nap az egyik legfontosabb szerelmi varázsló és férjjósló nap. A lányok már évszázadok óta kíváncsiak voltak, ki lesz a jövendőbelijük.

  • Gombócfőzés: A gombócfőzéses párválasztás egy érdekes keveredése a „hasonló a hasonlót vonzza” hitnek. Tizenhárom cédulára tizenkét férfinevet írtak, a tizenharmadik üres maradt. A gombócokba rejtették a cédulákat, és amelyik elsőként feljött a víz tetejére, vagy amelyik evés közben a lány tányérjába került, annak a fiúnak a neve volt a jövendőbeli.
  • Tükörbe nézés: Éjfélkor gyertyafénynél a tükörbe nézve a lányok a jövendőbelijük arcát is megpillanthattak a hiedelem szerint.
Fotó: Mateusz Broniek

Miért pont 13 cédula?

A 13-as számnak mindig is misztikus jelentősége volt. Egyrészt a keresztény hagyományban Jézus 13-án vacsorázott a tanítványaival, másrészt a babonák szerint a 13-as szám a balszerencsét jelenti. A gombócfőzéses jóslásnál az üres cédula a bizonytalanságot, vagy azt jelentette, hogy a lány még egy évig nem megy férjhez.

Bár a világ rohamosan változik, és a régi hiedelmek egyre inkább a múlt részévé válnak, András naphoz kapcsolódó szokások még ma is élnek sok vidéken. A hagyományok ápolása segít megőrizni a kultúránk sokszínűségét és gazdagságát.

Olvass bele legújabb magazinunkba!

Ez a weboldal a felhasználói élmény javítása, valamint a zavartalan működés biztosítása érdekében sütiket ( cookie - kat ) használ. Elfogadom Bővebben