InfoPont Ajánló Magazin
Utazó

Vízparti veszélyek és tanácsok

Még javában tart a nyári szabadságolások, a vakáció ideje. Gazdik és kutyusaik pedig együtt élvezhetik a vízparti idillt, legyen szó kutyás strandról a Balatonon, tengerpartról vagy éppen a medence partjáról. A nyár, a napsütés és a vízpart ideális hármas. Legalábbis, amíg nincs semmi baj! Hogy ne is legyen, a következőkben összefoglaltuk, mire kell figyelni, hogy kutyával is problémamentes legyen a vízparti időtöltés.

Medence

Ha medencénk van, a legjobb óvintézkedés, ha védőkerítéssel vagy stabil, épített (nem ponyvaszerű) medencetakaróval akadályozzuk meg, hogy kutyánk felügyelet nélkül pancsoljon. Ezen kívül, ha medencében úsztatjuk, fürdetjük a kutyát, mindig biztosítsunk olyan lépcsőt, rámpát, amelyen biztonságosan kijuthat a vízből!

Patakok, folyók és tavak a természetben

Figyeljünk a kutyával fürdés szabályaira! Nemzeti parki területeken és hegyi tavacskákban például tilos lehet a fürdés. Érdemes utánanézni a helyi szabályozásoknak, például, ha külföldön kirándulunk. Figyeljünk a víz és a vízpart tisztaságára, és ne engedjük kutyánkat olyan vízben úszni (vagy inni belőle), amibe mi sem szívesen mennénk bele! Mielőtt engednénk, hogy kutyánk egy stégről vagy a partról a vízbe ugorjon, nézzük meg, hogy elég mély-e a víz. A víz alatti tárgyak is veszélyesek lehetnek! A Tisza-tó bizonyos részein például tuskó erdők lapulnak a vízfelszín alatt. Horgász- és bányatavaknál előfordulhat, hogy fémkarók vagy betoncölöpök vannak a víz alatt. Az ilyen helyeken életveszélyes lehet a fürdőzés! Mindig ellenőrizzük a vizet ugrálás előtt!

Mindig figyeljünk a kutyánkra, sose tévesszük szem elől! Az úszás fárasztóbb lehet, mint a futás. Figyeljük a fáradtság jeleit (reszketés, erős zihálás, lassabb úszás, a vízből kevésbé kiemelkedő testtartás). Ha ezeket észleljük, tartsunk legalább 20-30 perc pihenőt!

Tengerpart, óceán

Ne bátorítsuk a kutyát arra, hogy messzire merészkedjen a nyílt tengerbe ( játékot, labdát ne dobjuk túl messze a vízbe). A tengerben a kutya erősebb hullámoknak, hullámtörésnek és keresztáramlatoknak van kitéve. Fokozottan figyeljük a fáradás és kimerülés jeleit! Egyszerre legfeljebb 5-10 percet hagyjuk a kutyát úszni. Az idős, kölyök, kistestű, rövid orrú kutyák mindenképpen viseljenek mentő- vagy úszómellényt (pl. mopszok, boston terrierek, bulldogok, de a tacskók és corgik is hátrányban lehetnek a vízben, rövidebb lábaik miatt).

A tengervíz ártalmas a kutyáknak, ezért na hagyjuk, hogy beleigyanak! A nagy mennyiségű sós víz megbetegítheti a kutyát, és akár halálos kimenetelű is lehet. Rendszeresen kínáljunk nekik friss ivóvizet!

Általános vízparti veszélyek

Ügyeljünk arra, hogy bármelyik vízparton előfordulhatnak haltetemek és más parti szemét. A parton rothadó dolgokban toxinok szaporodhatnak fel, amelyek akár halálosan is megbetegíthetik a kutyákat, ha azt megeszik. Figyeljünk a tűző napra is! A túlzott napozás ugyanolyan veszélyes lehet a kutyákra, mint az emberekre. Árnyékos helyen töltsük az egész napot!

További hasznos és érdekes tudnivalókért böngészd a Kutyabarát.hu oldalát!

Kiemelt kép: Getty Images

Olvass bele legújabb magazinunkba!

Ez a weboldal a felhasználói élmény javítása, valamint a zavartalan működés biztosítása érdekében sütiket ( cookie - kat ) használ. Elfogadom Bővebben