InfoPont Ajánló Magazin
Hasznos

Stresszel jár az iskolakezdés – Így tehetünk a jobb közérzetért és a jobb jegyekért

Elkezdődött az iskola, ami a szülőknek és a gyerekeknek egyaránt kihívás. Ilyenkor kicsit jobban visszatér a stressz, az izgulás, a felelés és a dolgozatok miatt. A mostani helyzetet fokozza, hogy a diákokban még ott van a tavalyi év bizonytalansága, a visszatérő kérdés, hogy online vagy tantermi oktatásra készüljenek. Segítünk, hogyan lehet legyűrni a tanévkezdés okozta stresszt.

Több tízezer gyermek számára csengettek be szeptember 1-jén. A tanulók többsége a járványidőszakban hosszú hónapokig nélkülözte a tantermeket, majd ezután jött a nyári szünet. Most sok diák nehezen és szorongva ült vissza az iskolapadba.

„A bizonytalanság a gyerekeket éppúgy megviseli, mint minket, felnőtteket. Nekik teljesen más módszerrel kell otthon tanulni, mint az iskola falain belül. A tanár sem ugyanúgy magyaráz, a személyes kontaktus hiánya nekünk is nehéz. Arról nem is beszélve, hogy a szülőknek is mekkora plusz teher ez” – kezdte Klára Botond fizikatanár.

Sokan egy bizonyos tantárgytól rettegnek

Sok diák nem csak az általános szorongással küzd, hanem a félelmei egy bizonyos tantárgy köré koncentrálódnak. Statisztikák szerint a legtöbben a matektól és a fizikától tartanak. Hogy jobban menjen, jönnek a különórák, magántanár, ami nem mindig enyhíti a tantárgy iránti ellenszenvet, főleg, ha továbbra sem érti a gyerek a tananyagot.

„Fontosnak érezzük, hogy a tanulás minél kevesebb szenvedéssel járjon, úgy, hogy közbe minél jobb eredményeket érnek el a tanulók. Mindenkinek vannak rossz emlékei egy-egy fizika vagy matek óráról. Ez azért van, mert nem biztos, hogy megértik ezt a tantárgyat az iskolában. Sőt, otthon sem épp az a kedvenc foglalatossága a gyerekeknek, hogy mondjuk a fizika tankönyvet bújják” – tette hozzá a tanár, aki szerint ideje, hogy „fájdalommentes” legyen a tanagyag megértése.

Fontos, hogy a magyarázat otthon is kéznél legyen

„A 7-8. osztályos diákok számára elkészítettünk egy új fizika oktatóvideó sorozatot. Ezekkel a videókkal nem csak a feleléssel, dolgozatírással járó stresszt akarjuk csökkenteni, hanem a tanulás terhét is levesszük a vállukról. Tapasztalatunk szerint videókból tanulni sokkal könnyebb a mai gyerekeknek, mint könyvekből. Meg tudja ismételni, lelassíthatja, de fel is gyorsíthatja. Mintha lenne otthon egy gázpedál a fizika tanuláshoz. A videókkal nem a kísérleteket akarjuk helyettesíteni, inkább elérni azt, hogy a feladatok megoldása otthon is kéznél legyen. Pont a kísérletekhez kapocsoldó magyarázatokat akarjuk érthetővé tenni” – tette hozzá Klára Botond orvosi fizikus, az eduking.hu alapítója.

Az oktatóanyag elkészítésénél nem csak a diákok érdekeit, hanem a szülőkét is figyelembe vették. Klára Botond szerint ez azért fontos, mert a szülők is azt szeretnék, ha a gyerek értené a fizikát, könnyebben menne neki, és nem rettegnének ennyire ettől a tantárgytól. A tananyag a 2020-as Nemzeti alaptanterv (NAT) szerint van felépítve, és azokat a követelményeket is veszi figyelembe.

Folyamatosan bővülnek a videók

A fejezetek és leckék – az igények szerint – folyamatosan bővülnek, ezért minden javaslatot, kérést örömmel vesznek a készítők.

„Jelenleg 121 videó van az oldalon, de a gépemen van még vagy 50-80 darab. Ezeket kicsit még csiszolgatni kell, utómunkára szorunak. Az eduking részek követik a tankönyv fejezeteit, néhol még ki is bővítjük azokat, hogy a diákoknak könnyebb dolguk legyen”- tette hozzá a tanár, aki szerint ezek a videók igyekeznek úgy megmutatni a fiatalok számára a fizikát, ahogyan máshol még nem láthatták: könnyedén és szórakoztatóbban.

A 7-8. osztályos diákok – szeptember 30-ig – ingyenesen kipróbálhatják a videókkal az új tanulási módszert.

Olvass bele magazinunkba is:

Olvass bele legújabb magazinunkba!

Ez a weboldal a felhasználói élmény javítása, valamint a zavartalan működés biztosítása érdekében sütiket ( cookie - kat ) használ. Elfogadom Bővebben