InfoPont Ajánló Magazin
GasztroKiemelt tartalom

Egészséges táplálkozás ősszel

Megérkezett az ősz, és vele a hűvös idő, a szomorkás időjárás. Már jobban fel kell öltöznünk, és ideje jobban odafigyelnünk a vitamindús táplálkozásra is. Ilyenkor szervezetünk jobban ki van téve a meghűlésnek, könnyebben lebetegszünk, ha gyengül az immunrendszerünk. És azt se felejtsük el, hogy ez egy olyan időszaka az évnek, amikor nagyobb eséllyel unjuk meg az egészséges táplálkozást, és újra beleesünk a régi étkezési szokásokba.Emiatt sokkal jobban oda kell figyelnünk, hogy mit eszünk a pörgő hétköznapokon.

Íme néhány tanács, hogyan maradj egészséges ősszel!

1) Növeld a változatosságot: Az ősz kiváló időszak új ételek kipróbálására, ezért készletezz be szezonális zöldségekből, gyümölcsökből, például sütőtökből, tökből és almából. A savanyú káposzta is kiváló választás!
2) Egyél több vitaminban gazdag ételt: A C-vitamin fontos az immunrendszered jó állapotának megőrzéséhez, ezért próbáld ki a citrusféléket, például a narancsot vagy a grapefruitot.
3) Próbálj ki immunerősítő fűszereket: a gyömbérről kimutatták, hogy erősíti az immunrendszert, ihatod teában, vagy akár friss salátára ráreszelve.

Fontos, hogy rostban gazdag legyen a táplálkozásunk, ezért minden nap egyél friss zöldséget és gyümölcsöt. Különösen ajánlott a cékla, a sárgarépa, a fejes káposzta, sütőtök, az alma és citrusfélék fogyasztása. A káposztaféléket lehetőleg nyersen, vagy salátaként fogyaszd, mert főzéssel elvesznek belőlük a fontos vitaminok.
Télen különösen ügyelni kell a helyes táplálkozásra, ilyenkor kevesebb friss zöldség és gyümölcs áll rendelkezésünkre, a hideg miatt nehezebb, zsírosabb ételeket kívánunk, gyakrabban nassolunk. Ezzel nagyon leterhelhetjük emésztőrendszerünket, így az egyre kevésbé lesz képes megfelelően ellátni a funkcióját,
ami gyakran párosulhat fáradtsággal, levertséggel, valamint a szervezet betegségekkel szembeni ellenálló képességének lecsökkenésével.

Segíthetik az emésztőrendszer működését a teljes kiőrlésű pékáruk, olajos magvak fogyasztása is. A bélflóra egyensúlyának fenntartásáért minden nap fogyassz probiotikus tejtermékeket, például joghurtot.

Nehéz, zsíros ételek helyett válassz minél többet az úgynevezett „melegítő” ételekből, ilyen a köles vagy a zab. A belőlük készült kásák könnyen elkészíthetőek és segítenek, hogy jobban bírd a hideget, és közben az emésztőrendszert sem terhelik le.

A téli bevackolódós estékre természetes, egészséges finomságokat, olajos magvakat, mogyorót, diót, pisztáciát, sült gesztenyét, aszalt gyümölcsöket, vagy probiotikus joghurtot érdemes fogyasztani. Ez utóbbi amellett, hogy finom, a bélflóra egyensúlyának őre is. A probiotikumok túlnyomó része tejsavbaktérium, általában a Lactobacillus, a Streptococcus és a Bifidobaktérium törzsek tagjai, amelyek jelentős számban túlélik az emésztőrendszeren való áthaladást. Amennyiben nagy számban vannak jelen, aktivitásuk révén segíthetik az egészséges bélflóra kialakítását és egyensúlyának megőrzését, valamint javíthatják a természetes védekezőképességet.

Extra tipp!
Facsarj friss gyümölcslevet, vagy próbáld ki a különböző gyógy-, és gyümölcsteákat. Az immunrendszerünk és emésztőrendszerünk működését segíti a borsmenta,
a citromfű, a kamilla, és a rooibos tea is.

Olvass bele legújabb magazinunkba!

Ez is érdekelhet:

Budapest Voices: jótékonysági főzés az Unicef javára

InfoPont

Coca-cola-rajongók, figyelem! Itt a Zero Lemon

InfoPont

Melegedő – Romantikus randihelyek Valentin-napra

Glück Viktória

Ez a weboldal a felhasználói élmény javítása, valamint a zavartalan működés biztosítása érdekében sütiket ( cookie - kat ) használ. Elfogadom Bővebben