InfoPont Ajánló Magazin
Kiemelt tartalomKult

ANNA|Változatok székely asszonysorsra – Magyar Nemzeti Múzeum

Egy kiállítás, ami elképzelt történeteket mutat be. A történetírásnak és a néprajztudománynak azt a hagyományát követi, amely a kisember történetét a nagy történelem lenyomataként értelmezi.Elfogadja azt a múzeumi gyakorlatot, amikor az egyes tárgyak nem a saját történetük miatt kerülnek kiállításra, hanem megjelenítik a széles társadalmi rétegek életmódját, lakáskultúráját vagy öltözékét – érdemes meglátogatni!

Látogatható: 2017. november 29. – 2018. április 30.


Tárlatvezetések
Kicsoda Anna? Létezhetett-e a valóságban? Milyen történeteket rejtenek azok a tárgyak, amelyek a főhős egy-egy elképzelt életszakaszát végigkísérték? Hogyan látszódott alulnézetből a 20. század, miként hatott egy egyszerű asszony éltére régi világok eltűnése és újak feltűnése? Mennyire vehetjük kézbe saját életünket? Ingyenes tárlatvezetéseink a két fiktív életút valóságos összetevőit tárják fel a közönség előtt.

Kéthetente csütörtökön 17 órától
Időpontok: január 18., február 1., február 15., március 1., március 22., március 29., április 12., április 26.)
Minden hónap utolsó vasárnapján 16 órától
Időpontok: január 28., február 25., március 25., április 29.
A tárlatvezetésen az időszaki kiállítás belépőjegyével lehet részt venni.

Táncházak
Csűrdöngölő a Nemzeti Múzeumban! Az ANNA-kiállításban egy 20. századi erdélyi falu képe jelenik meg, most a hangulatot is elhozzuk, tele extrákkal! Hattól a bezárt Múzeumban a táncé a főszerep, két rend között pedig Anna avat be életének kulisszatitkaiba a Székelyudvarhelyről érkezett kiállításban. Kilenctől a SZIMPLA Táncházban folytatódik a mulatság. Zenél az Erdőfű!
Gyere el Te is az MNM és a Szimpla rendhagyó közös táncházára!
Belépő: az időszaki kiállítás belépőjegye (1200 Ft, 26 éves korig 600 Ft)
Időpont: 2018. február 5. és április 9. 18.00

Filmklub
Filmklub az MNM-ben! Anna mindennapjainak közegét, otthonát, sorsának alakulását idézzük meg a magyar filmtörténet néhány jeles alkotásával. A programok 17.30-kor tárlatvezetéssel indulnak, a filmvetítés 18 órakor kezdődik.
Időpont: (még kérdésesek!)
2018. február 21. Bakaruhában (1957, rendező: Fehér Imre)
2018. március 21. Édes Anna (1958, rendező: Fábri Zoltán)
Belépő: az időszaki kiállítás belépőjegye + 250 Ft programjegy

ANNA választásai – a múzeumpedagógia és a pszichológia találkozása
16 éven felülieknek!
Milyen személyes problémákkal küzdhettek az emberek a történelem egyes időszakaiban?
Kövessük végig együtt Anna két lehetséges életútját a 20. századi Székelyföldön! Mi a normaszegők sorsa? A Nemzeti Múzeum új, kísérleti időszaki kiállításán megismerkedhetünk a fiatalok döntési és választási lehetőségeivel, végigkísérve őket a század vészterhes évtizedein. Mondjuk el egymásnak, ki hogyan döntene a legnehezebb élethelyzetekben!
Milyen lehetett Anna élete? Milyen lehetőségei lehettek? Volt-e választása? Hogyan képzelnénk el Anna történetét napjainkban? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre – és természetesen saját magunk életkérdéseire – keressük együtt a választ a foglalkozáson.
A programot középiskolai csoportok számára ajánljuk.
Időpont:
2018. január 26-tól kéthetente pénteken. Maximális létszám: 20 fő
Előzetes bejelentkezés szükséges a muzeumpedagogia@mnm.hu e-mail címen.
Belépő: 1500 Ft/fő.

 

Anna a történelem sodrában – Történész előadássorozat
Mi befolyásolta Anna sorsának alakulását? Milyen politikai események álltak életútjának fordulatai mögött? Neves történészek, néprajztudósok lesznek segítségünkre a kérdések megválaszolásában a legfrissebb kutatásaik alapján.
Belépő az előadásokra: az időszaki kiállítás belépőjegye + 250 Ft programjegy (a belépő alkalmanként értendő)
Időpontok:
2018. március 2. 16:30

Úrinők és cselédszobák – Titkok, tanácsok, trükkök. Géra Eleonóra történész előadásában Anna életének csupán néhány évet felölelő cselédkorszakának hátteréről, életkörülményeiről beszél, valamint megtudjuk azt is, melyek a jó cseléd ismérvei, milyen szempontok alapján érdemes választani?
2018. március 9. 17.00

Tupír – Nőnek lenni az államszocializmusban. Varga Zsuzsanna és Kenesei Zsófia történészek előadása a szocializmus női eszményképéről – megfelelhetett-e ennek Anna?
2018. április 6. 16.30

Székelyföld a 20. századi Romániában. Bárdi Nándor történész, kisebbségkutató előadása Anna szűkebb hazájának sorsáról az elmúlt évszázadban.
2018. április 11. 17.00

Női sorsok a Horthy-korszakban. Milyen lehetőségei voltak egy városi nőnek Magyarországon a két világháború közötti időben? Milyen életutat járhatott be egy egészen más társadalmi rétegbe születő fiatal lány a korban?.
„Egyszer szabad a szegény lánynak is boldognak lenni” Cselédsorsok a két háború közötti női prózában. Cselédnek lenni, kiszolgáltatottnak lenni? Hogyan jelenik meg ez a szerep Kosáryné Réz Lola, Szenes Piroska vagy Rudnóy Teréz műveiben?
Sipos Balázs történész és Jablonczay Tímea irodalomtörténész előadásai.

Belépő az előadásokra: az időszaki kiállítás belépőjegye + 250 Ft programjegy (a belépő alkalmanként értendő)

Anna tényleg örök?
Irodalmi párhuzamok
Anna története nem egyedi eset, akár a korabeli, akár a mai prózában és lírában találkozunk hasonló életutakkal. Irodalmi sorozatunk ezek közül mutat be néhányat, hol játékosan, hol a klasszikusabb kerekasztal-beszélgetés formájában.
Belépő az irodalmi programokra: az időszaki kiállítás belépőjegye + 250 Ft programjegy (a belépő alkalmanként értendő)
2018. február 22. 17.30
TestetÖltők. Olyan alkalomra hívjuk a felnőtteket, ahol egyénileg és közösen gondolkodhatnak el a szövegekben felmerülő XX. századi női sorsról, traumákról, kérdésekről. Modern és kortárs írók szövegein keresztül nézünk Anna elképzelt sorsára, életének állomásaira. Aktivitásra épülő tárlatvezetésen vehetnek részt, amely során szövegeket értelmezünk, alkotunk. A kiállítótérben megtett út során (többek között) Balla Zsófia, Tompa Andrea, Tóth Krisztina, Polcz Alaine, Bodor Ádám szövegeivel találkozhatnak a résztvevők.
2018. február 27. 18.00
Omerta – Hallgatások könyve. Tompa Andrea hőseinek életútja számos ponton kapcsolódik Anna sorsához – ezekről a párhuzamokról beszélget Dánél Mónika az írónővel. A program 17.30-kor tárlatvezetéssel indul.
2018. március 29. 18.00
Édes Annák. Kosztolányi Dezső születésnapján különleges programmal ünnepel az MNM: ismert és tehetséges Annák osztják meg gondolataikat a nagy szerzőről, Édes Annáról, a korszakról, „háttérben” Anna cselédszobájával. A résztvevők között lesz Fehér Anna színművésznő és Fábri Anna irodalomtörténész is.

ANNA-programbérlet: 3 különböző program az Anna-kiállításban kedvezményes áron: 3200 Ft!
A bérlet és a belépőjegyek megvásárolhatók a Magyar Nemzeti Múzeum pénztárában és online a jegymester.hu felületén.

A programokon való részvétel regisztrációhoz kötött! Regisztrálni a http://www.mnm.hu/programok menüpont alatt az adott program oldalán lehet.
Kérjük, figyelje a honlapunkat, ahol további programokat talál, és az esetleges változásokat is követheti!
További információ:
www.mnm.hu
www.facebook.com/nemzetimuzeum
info@hnm.hu
06-1-327-77-73

Olvass bele legújabb magazinunkba!

Ez is érdekelhet:

Júliusi magazin

InfoPont

Kiállítással idézi meg a Régi Műcsarnok történetét a Képzőművészeti Egyetem

Glück Viktória

Kiállítás- Korniss Péter: Folyamatos emlékezet

Zalai Mariann

Ez a weboldal a felhasználói élmény javítása, valamint a zavartalan működés biztosítása érdekében sütiket ( cookie - kat ) használ. Elfogadom Bővebben