InfoPont Ajánló Magazin
Életmód

Fontos betűk az ABC-ből – A vitaminokra szükség van!

A megfelelő vitaminellátottságra télen különösen kell figyelni, főleg gyerekek esetében, mivel a fejlődésben lévő szervezet még érzékenyebb a vitaminhiányra. Nézzük a legfontosabbakat!

1. Az A-vitamin befolyásolja a látás, a nyálkahártyák, a bőr és a haj egészségét, a szervezet ellenálló képességét a fertőzésekkel szemben. Májjal, tejjel, tojással vihető be, hiánya látásproblémákat, szembetegségeket okozhat, lassíthatja a gyerekek növekedését.

2. A B-vitaminok egész családot alkotnak, amelynek tagjai többek között az idegsejtek működésében, a sejtek anyagcseréjében, az energia-felvételben, a vérképzésben játszanak szerepet. Hiányuk bőrtünetekben, nyálkahártya-gyulladásban, vérszegénységben, idegrendszeri zavarokban, alvászavarokban, fáradékonyságban, izomgörcsökben stb. mutatkozhat meg.

3. A friss zöldségekkel, gyümölcsökkel bevihető C-vitamin sokrétű feladatot tölt be, részt vesz a fehérjeszintézisben, a csontok, porcok, izmok és vér szöveteinek felépítésében, a sebgyógyulásban, antioxidáns hatásával erősíti a szervezet immunvédelmét. Hiánybetegsége a ma már ritka skorbut, de enyhébb hiányát jelezheti a folyamatos fáradtság- és gyengeségérzet, az ingerlékenység, az étvágytalanság és a súlyvesztés is.

4. A belsőségekben, tejben lévő D-vitamin legfontosabb szerepe a csontépítésben, vagyis a kalcium és a foszfor beépülésében van. Hiánya a kalciumháztartás zavarához, gyerekeknél az ún. angolkórhoz vezethet. A szervezetünkben is termelődik, de ehhez napfényre is szükség van.

5. Az E-vitamin védi a sejtfalat, a hormonháztartásban is szerepe van, antioxidáns hatásával véd a káros szabad gyökök ellen. Tartós hiánya az ellenálló-képesség gyengülését, idegrendszeri zavarokat, bőrpanaszokat, a nemi érés után pedig terméketlenséget okozhat. A növényi olajok, a gabonafélék tartalmazzák.

6. A K-vitamin a véralvadásban és a kalcium csontokba épülésének folyamatában vesz részt. Elegendő K1 és K2-vitaminok nélkül véralvadási és csontképzési zavarok lépnek fel. Jó K-vitamin-források a zöldfűszerek, a sajtok és más tejtermékek, a mák és a szezámmag.

Vegetáriánusok

Mivel a növényi eredetű táplálékokból a vas kevésbé hasznosul, mint az állati eredetűekből, ezért a húsmentes táplálkozást követőknek mindig oda kell figyelniük arra, hogy bőségesen fogyasszanak C-vitamint. Ez ugyanis javítja a rosszul felszívódó növényi vas hasznosulását. A szigorú, vegán diétán lévők, vagyis akik semmilyen állati eredetű táplálékot, tehát tejet és tojást sem fogyasztanak, a B12 vitamin pótlásáról is gondoskodni kell.

A kalcium hasznosulása is rosszabb a növényekből, amin a megfelelő D-vitaminszinttel lehet javítani.

Az idősek 

Időskorban kiemelten kell vigyázni a D-vitamin ellátottságra, mivel erre a csontok egészségének megőrzéséhez szükség van, de más betegségek, pl. érrendszeri problémák kockázatát is csökkenti. Gondoskodni kell a B12-vitamin beviteléről is, mert ennek hiányában általános gyengeség, rossz közérzet, kedvetlenség, ingerlékenység jelentkezhet, és megnő a legkülönbözőbb idegrendszeri, emésztési és daganatos megbetegedések kockázata is. Az évek múlásával az immunrendszer egyre több támogatásra szorul, ezért a folyamatos C-vitamin ellátottságról sem szabad elfelejtkezni.

Nőknek, kismamáknak

Az eddigiek figyelembe vételén túl a nőknek fontos lehet az E-vitamin is, amely általános, antioxidáns jó hatásai mellett hozzájárul a haj, a körmök, a bőr egészségéhez, szépségéhez, és a menstruációs panaszokat is enyhíti. A legjobb kozmetikus sem tehet annyit a szép, feszes, rugalmas bőrért, mint a másik antioxidáns, sejtregeneráló hatású vitaminunk, a C-vitamin. Várandósoknak emellett a folsavbevitelre kell figyelni, különösen a terhesség első harmadában, mert erre szükség van a magzat központi idegrendszerének fejlődéséhez, a velőcső-záródási rendellenességek kockázatának csökkentéséhez.

Vannak férfias vitaminok is!

Amellett, hogy természetesen a férfiaknak is minden vitaminból biztosítani kell a megfelelő ellátottságot, jó tudni, melyek azok, amelyek hiánya speciálisan férfiproblémákat is okozhat. Az A-vitamin hiányában például csökkenhet az ondó mennyisége és romolhat a minősége. A B6-vitamin hiánya ronthatja a megtermékenyítő képességet, az elegendő B12, C-, E-vitamin és folsav nélkül pedig csökken a spermaszám. A férfiak számára fontos nyomelem a cink, a hiánya alacsony tesztoszteron-szinthez vezethet. A táplálékkal bejuttatott cink hasznosulását két vitamin, a B6 és a C-vitamin segítheti.

Olvass bele legújabb magazinunkba!

Ez a weboldal a felhasználói élmény javítása, valamint a zavartalan működés biztosítása érdekében sütiket ( cookie - kat ) használ. Elfogadom Bővebben