InfoPont Ajánló Magazin
Gasztro

Edd magad egészségesre: A rettegett glutén

A glutén a modern táplálkozásban az egyik legvitatottabb összetevő. Az emberek gyakran társítják negatív hatásokkal, például súlygyarapodással, emésztési problémákkal vagy koncentrációs nehézségekkel. Ezekről az aggodalmakról még az olyan népszerű tudományos könyvekben is olvashatunk, mint a Grain Brain vagy a Wheat Belly. De vajon a glutén valóban olyan káros, mint amilyennek beállítják, vagy csak egy újabb bűnbak a modern étrendek világában? Nézzük meg közelebbről a gluténnel és annak az emberi egészségre gyakorolt hatásával kapcsolatos jelenlegi kutatásokat.

Sokan azt gondolják, hogy a glutén kifejezés egyetlen dolgot takar, de ez nem teljesen igaz. Valójában ez egy általános kifejezés a növényi alapú glikoproteinek egy csoportjára, az úgynevezett prolaminokra. Ezek természetesen fordulnak elő a gabonafélékben, és a növény növekedésében és csírázásában játszanak szerepet. A glutén nemcsak a búzában található meg, amely esetében a legtöbb figyelmet kapja, hanem más gabonafélékben is. Minden gabona más-más elnevezésű prolamint tartalmaz, bár hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek.

Ha felmerül a gluténérzékenység gyanú, akkor az első és legfontosabb a gluténtartalmú élelmiszerek elhagyása, csak így igazolhatjuk az allergiát a reális állapotfelméréshez. Mire kell figyelni és hogyan csináld?

Fotó: Mariana Kurnyk

Számolj le vele!

A gluténmentes diéta elengedhetetlen a cöliákia vagy a nem cöliákiás gluténérzékenység kezeléséhez. Minden gluténtartalmú élelmiszert, például búzát, rozst, árpát és zabot (kivéve, ha gluténmentesnek van feltüntetve) ki kell iktatni. Ez magában foglalja az olyan nyilvánvaló élelmiszereket, mint a búzakenyeret, pizzát, tésztákat és süteményeket, de a glutén kevésbé nyilvánvaló élelmiszerekben is megbújhat, mint a szójaszósz, fűszerek, ételízesítők, csemegehúsok vagy pácolt húsok. Mivel a glutén egy allergén, a jogszabályok szerint a termék összetevőinél mindig nagy betűkkel vagy félkövér betűkkel kell kiemelni.

Csípd nyakon!

Egyes élelmiszer-kategóriák hajlamosabbak a gluténtartalomra,  mint  mások.  Mindig  ellenőrizd az összetevőket, hogy lásd, mit használtak fel az elkészítésükhöz. A boltban vásárolt termékek esetében ez az információ a csomagoláson található, míg a friss termékek, például a pékáruk esetében az összetevők listája a polc mellett található, vagy megkérdezheted a személyzetet. A gluténmentes kenyeret a legjobb, ha erre szakosodott üzletekben vásárolod.

A kockázatos élelmiszerek közé tartoznak:

  • Édes és sós péksütemények
  • Cukrászati termékek
  • Köretek, mint a galuska, nokedli és a kásák
  • Gabonapelyhek és gabonaszeletek
  • Édes és sós rágcsálnivalók
  • Fűszerek
  • Készételek

Olvasd el a címkéket!

Hozzá kell szoknod, hogy eleinte több időt fogsz tölteni a vásárlással. Minden termék összetevőinek listáját gondosan olvasd el, mielőtt a kosárba teszed. Keresd az olyan címkéket, mint a „gluténmentes” vagy „nem tartalmaz glutént„. Ezt gyakran egy áthúzott búzaszár szimbóluma kíséri. Az uniós előírások szerint ez a címke csak olyan termékek esetében használható, amelyek 1 kg élelmiszerben 20  mg-nál  kevesebb  glutént  tartalmaznak.  Ezt a címkét olyan kifejezések is kísérhetik, mint például „gluténérzékenyek számára alkalmas” vagy „cöliákiások számára alkalmas”. A „nyomokban glutént tartalmazhat” felirattal is találkozhatsz, amely a gyártás során véletlenül bekövetkező esetleges szennyeződésre figyelmeztet. Az összetevők listája azonban nem tartalmazhat gluténtartalmú gabonaféléket. Nyomokban akár 50 mg glutén is lehet 1 kg élelmiszerben, ami a cöliákiások számára biztonságos küszöbérték felett van.

Fotó: Tom Tran

Nem csak egészségesebb, de fogyaszt is?

Igaz, hogy gluténmentes diétával lehet fogyni, de ez általában nem magának a gluténnek az elhagyásának köszönhető, hanem gyakran az étkezési szokások megváltozásának. Ha elhagyod a kenyeret, a tésztát és más gluténtartalmú ételeket anélkül, hogy mással helyettesítenéd őket, valószínűleg csökkented a kalóriabeviteled. Ezzel egyidejűleg lehet, hogy felhagysz a croissant, a sajtrudacskák és más ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztásával. Ha helyette több friss gyümölcsöt és zöldséget kezdesz enni, valószínűleg fogyni fogsz. Ez azonban az étrendi változtatásokkal létrehozott kalóriadeficitnek köszönhető, nem pedig a glutén hiányának.

Forrás: gymbeam.hu cikke alapján

Olvass bele legújabb magazinunkba!

Ez a weboldal a felhasználói élmény javítása, valamint a zavartalan működés biztosítása érdekében sütiket ( cookie - kat ) használ. Elfogadom Bővebben