InfoPont Ajánló Magazin
Utazó

Lisszabon – Könnyed város, súlyos történelemmel

Évek óta vágytam Lisszabonba, az Atlanti-óceánba torkolló Tejo folyó partján elterülő városkába. Valahogy mindig így, kicsinyítő képzővel gondoltam rá: kecses, meghitt folyóparti kisváros. Pedig a város ezernyi látnivalója elsőre szinte befogadhatatlan. Nagy igazság, hogy Lisszabonból csak úgy lehet hazatérni, ha megígérjük magunknak, hogy visszatérünk és megnézzük mindazt, amelyet első alkalommal elszalasztottunk. Bár én ezzel szinte minden úticélomnál így vagyok.

A hét dombra épült Lisszabon délies, történelmi hangulata a város összes utcáját áthatja, ott lebeg felette. I.e. 1200-ban kereskedelmi céllal hozták létre. A mórok hódítása (711) idején a város több olyan jellegzetes Mór stílusjegyet kapott, melyet a későbbi építkezések során is lemásoltak. Így például a festett, mázas csempével borított házak, (az azujelo névvel illetett csempék az ország legjellemzőbb díszítő elemei) mely keleties hangulatot kölcsönöz az épületeknek.

Lisszabon virágkorát Szerencsés Manuel uralkodása idejében élte, ebből az időből származnak monumentális épületcsodái. A sikeres gyarmatosító hajóutak korában a legjelentősebb expedíció Vasco de Gama útja volt, aki megtalálta a “keleti átjárót” és sikeres útjával Portugália megszerezte az Indiai-óceán kereskedelmének jogait. A gyarmatosító időszak Kánaánjáról ma már csak a korabeli épületek mesélnek, a város gazdagságát jelenleg az ezekre kíváncsi turisták számában mérik.

ALFAMA Lisszabon legősibb városrésze. Egyik dombjának tetején tárulkozik elénk a Szent György Vár. Évszázadokra visszamenőleg is épült már erődítmény ezen a védelmi helyen, melyet végül a 8. században a mórok építettek újjá. A XIV. században Sárkányölő Szent Györgynek, e harcos szent nevére keresztelte I. János a várat, ahonnan lélegzetelállító panoráma nyílik a városra.

Kilátásban az egész városban nincs hiány. Így ebben a negyedben találjuk a Santa Luzia kilátót is, mely egy közeli, aprócska templomról kapta nevét. Rózsalugasos, festett csempés, pergolás terasza maga is csodálatos látvány, hát még az a kép, mely elénk tárul a Tejo folyóval. A folyó két partját, Lisszabont és Almadát az Április 25-e híd köti össze. 1966-ban
adták át és jelenlegi nevét az 1974-es, a portugál demokráciát visszaállító szegfűs forradalom dátumáról kapta. Több, mint két kilométeres hosszúságával jelenleg a világ 21. leghosszabb függőhídja. Kis Golden Gate-nek is hívhatnánk, mert annyira hasonlít a San Francisco-i hídra, mely nem véleten, hiszen egy amerikai építészeti csoport tervezte, akik San Franciscoban is tevékenykedtek.

BELÉM, a keleti városrész neve. Legnagyobb emlékei  a felfedezések korát idézik. Igazán bámulatos látnivalója a Szent Jeromos-kolostor. Építészeti stílusa az I. Manuel király által alkotott Manuel stílus: kicsit gótikus, kicsit mór elemek ötvöződnek a kelet varázslatos formáival, köztük faragott tengeri szimbólumokkal. Vasco de Gama a kolostor előtti folyópartról indult világhódító hajóútjaira és ide is tért vissza. Sírhelye a kolostorban található. E helytől nem messze a folyóparton áll az 1515 és 1521 között épült Belém torony (Torre de Belém),  mely a város ünnepélyes kapujaként szolgált, illetve  védelmi funkciót is betöltött. Lisszabon jelképévé vált gyönyörű boltíves ablakaival, dúsan faragott erkélyekkel, kecses tornyaival.

A hajós barangolások emlékére 1960-ban készült a Felfedezők emlékműve, mely oldalról nézve egy hajót formál, oldalán pedig a nagy utazók és hajósok alakjait fedezhetjük fel, amint éppen a távolt kémlelik. A folyó oly közel van a hajós műemlékhez, mintha épp a vízrebocsátás pillanatát látnánk, hogy aztán új utakat behajózva, sok- sok drága kinccsel és tudással térjen vissza a portugál fővárosba. A városlátogatásnál segítségemre volt Lisszabon Turisztikai Hivatala azzal, hogy ingyenes városkártyát bocsátottak rendelkezésemre. A kártyával több
múzeumba ingyen vagy kedvezménnyel lehet bejutni, néhánynál elsőbbségi bejutással, melyért hálásak leszünk a kígyózó turista sorokat látva. A Lisszabon kártyával ingyenes minden közlekedési eszköz. Segítségével még néhány Lisszabon környéki nevezetességhez is elutazhatunk.

D’ANGEL

Olvass bele legújabb magazinunkba!

Ez is érdekelhet:

A Portugál Riviéra – Cascai és Estoril

Bala

Ez a weboldal a felhasználói élmény javítása, valamint a zavartalan működés biztosítása érdekében sütiket ( cookie - kat ) használ. Elfogadom Bővebben