InfoPont Ajánló Magazin
Életmód

Február 4.- Rákellenes Világnap

Az alkalom fontos, kiemelt szempontja, hogy felhívja a rákos megbetegedések elleni harcot, rendszeres szűrővizsgálattal ugyanis a betegek harmadát meglehetne menteni.

A kezdetek…

2000 februárjában Párizsban tartották az első rákellenes világkongresszust. A résztvevők február 4-én történelmi dokumentumot írtak alá, amely világméretű összefogásra szólít fel a halálos kór ellen.

A Rákellenes Alapítványt (Párizsi Charta) a világ minden részéről összegyűlt vezető kormányzati tisztségviselők, a legjelentősebb rákkutató társaságok és szervezetek vezetői, orvosvezetők, betegképviselő civil szervezetek és az ipar reprezentánsai látták el kézjegyükkel. Ennek emlékére a kongresszus február 4-ét RÁKELLENES VILÁGNAPpá nyilvánította hogy a rák ellen folytatott küzdelem eszméje „a világon élő összes ember szívében és gondolataiban éljen”.

Az üzenet

Vajon pontosan mi is a világnap üzenete?

Fontos tudnununk, hogy a rákos megbetegedések mindössze 15%-ban tartoznak az orvosi kérdéskörbe. A harmadik évezred derekán, még most is az egyik legpusztítóbb kórként határozzák meg. A megbetegedés kockázatának csökkentéséhez nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a tudatos életmód, a dohányzás elhagyása, a rendszeres sport, a kiegyensúlyozott kapcsolatok kialakítása, a kevésbé stresszes életmód, és a megfelelő élelmiszerek választása nagyban hozzájárul. Ennél ritkább a genetikai úton örökölt kórkép.

A rendszeres szűrés, bizonyos altípusok, életkori kockázatának figyelembevételével mindannyiunk felelőssége. Magyarországon a Rákellenes Liga alá tartozik az itthoni daganatos megbetegedések felmérése és a kezelések, tudományos áttörések feltárása. Ami bizonyos, hogy hazánkban minden 4. ember a szív- és érrendszeri betegségek után rákban huny el.

Tegyünk a rák ellen és vállaljunk felelősséget magunkért, a családunkért és embertársainkért! Rendszeres, támogatott szűrőprogramokon vehetünk részt, s ennek fontosságára emberi kötelességünk felhívni mindannyiunk figyelmét.

A betegségek típusairól, milyenségükről és az szűrővizsgálatokról ezeken a honlapokon tájékozódhatunk:

www.daganatok.hu/rakszures

www.rakszures.hu

www.semmelweis.hu/fszoi/ingyenes-szajuregi-rakszures

www.rakliga.hu

Olvass bele legújabb magazinunkba!

Ez a weboldal a felhasználói élmény javítása, valamint a zavartalan működés biztosítása érdekében sütiket ( cookie - kat ) használ. Elfogadom Bővebben